Обов’язкова сплата ЄСВ для ФОП повертається з 2025 року
19.11.2024 р. прийнято Закон про Держбюджет-2025. Пункт 3 Прикінцевих положень Закону зупиняє на 2025 рік дію пункту 4 частини першої статті 1 в частині розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та пункту 9-19 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Це означає, що:
1. Буде скасована пільга для ФОП, яка передбачає можливість добровільної сплати ЄСВ за себе.
Бо саме п. 9-19 розд. VIII Закону про ЄСВ, який призупинено на 2025 рік, давав усім ФОП можливість несплати ЄСВ за себе під час війни, причому давав таку можливість без жодних умов.
Таким чином, починаючи з 1 січня 2025 року сплата ЄСВ для ФОП знову стає обов'язковою.
2. Тимчасово, на 2025 рік, збільшать максимальну базу для нарахування ЄСВ з 15 до 20 мінзарплат (тобто 160 тис.грн.).
Хто може продовжувати не платити ЄСВ у 2025 році:
- ФОП - наймані працівники, за яких ЄСВ сплачує роботодавець у розмірі не менше мінімального (22 % х 8000 = 1760 грн). Якщо працівник виявив, що роботодавець сплатив за нього ЄСВ менше мінімального розміру, то необхідно окремо сплатити ЄСВ за такий період у розмірі не менше 1760 грн. (а не різниці);
- ФОП-пенсіонери, які отримують пенсію за віком чи за вислугою років;
- ФОП, які досягли пенсійного віку та отримують пенсію або соцдопомогу;
- ФОП, які є особами з інвалідністю, та отримують пенсію або соцдопомогу;
- ФОП на загальній системі оподаткування без чистого прибутку;
- мобілізовані ФОП, якщо вони не є роботодавцями (але під це звільнення не підпадають ФОП, прийняті на військову службу за контрактом та призвані на строкову військову службу);
- ФОП з місцем проживання на тимчасово окупованій території.